Ako naučiť dieťa na nočník?

Ako naučiť dieťa na nočník? Svoje dieťa poznáte najlepšie. Učiť dieťa chodiť na nočník v čase, keď ešte nie je pri zmysloch a nevie ani chodiť, je zbytočné. Ako a kedy teda začať učiť dieťa vykonávať potrebu na nočník?

Učenie dieťaťa na nočník je veľmi kontroverzná téma a názory na to, kedy začať, sa často líšia. Niektorí rodičia posadia svoje dieťa na nočník od prvej chvíle, keď sa naučí sedieť, a veria, že tam predsa "niečo" urobí. Iní rodičia nechávajú svoje deti na plienkach až do troch rokov.

Ako naučiť dieťa na nočník? Správny postup

"Ty už si bez plienok?", "Také veľké dievčatko a ešte má plienky", "To ty si v jeho veku už chodil na nočník"... Aj vy počúvate tieto vety? Často je to trochu na nervy, však? Ako rodičia máme pocit, že sme urobili chybu, že sme niečo prehliadli, že sme niečo podcenili. Najväčšiu službu sebe, ale aj svojmu dieťaťu urobíte, keď k tejto novej disciplíne pristúpite pokojne.

Netlačte na seba ani na neho, akceptujte, že to, že vy cítite, že je správny čas na učenie na nočník, nemusí nevyhnutne znamenať, že si to myslí aj vaše dieťa. Skúste mu dať voľný priebeh. A ak chcete aspoň nejaké "usmernenie", tu je niekoľko tipov, ktoré môžete vyskúšať.

ako-naucit-dieta-na-nocnik-vsetko-pre-mimino

Kedy začať dieťa učiť na nočník?

V súčasnosti sa pediatri a psychológovia zhodujú, že najlepší vek na začatie učenia dieťaťa na nočník je od 18 mesiacov. Niektoré deti to zvládnu už okolo 15. mesiaca, zatiaľ čo iné toto "umenie" ovládajú až po svojich tretích narodeninách. Dozrievanie močových ciest je individuálne, rovnako ako ovládanie močového mechúra. Z fyziologického hľadiska však nie je možné, aby napríklad dieťa v ôsmom mesiaci vedome ovládalo svoj močový mechúr alebo kontrolovalo vyprázdňovanie stolice.

Tak ako nie je správne začať príliš skoro (kedysi nebolo ničím nezvyčajným, že deti sotva samé sedeli, ale už boli naučené na nočník), nie je najlepším spôsobom začať príliš neskoro. V prípade, že začnete po tretích narodeninách, štatisticky budete s celým problémom bojovať pravdepodobne najdlhšie.

Problematikou odúčania sa zaoberalo niekoľko štúdií a jedna z nich dospela k záveru, že priemerný vek odúčania je 30 mesiacov bez ohľadu na to, kedy alebo ako rodičia začali s nácvikom na nočník. Niektoré veci sa jednoducho nedajú urýchliť, hoci by sme si to možno často želali.

Ako prejsť z plienok na nočník?

Začnite pomaly, najprv dieťaťu ukážte nočník. Počkajte približne do času, keď bude chodiť čúrať alebo kakať (využite chvíľu po prebudení alebo po jedle) a posaďte ho na nočník alebo ho tam držte. Pamätajte, že "úspech" sa nedostaví hneď, musíte chvíľu vydržať. Keď sa vášmu dieťaťu podarí "niečo" urobiť na nočníku, nezabudnite ho pochváliť, bude ho to motivovať.

Je veľkou pomocou, ak sa vášmu dieťaťu na nočníku páči. V našej ponuke si môžete vybrať detský nočník v rôznych dizajnoch a tiež nočníky so zvukom.

Zoznámenie dieťaťa s nočníkom.

  • Vysvetlite dieťaťu, na čo slúži detský nočník.
  • Posaďte naň bábiku alebo plyšové zvieratko, aby dieťa pochopilo, že na ňom sedí.
  • Nočník nikam neumiestňujte, namiesto toho ho nechajte na očiach, aby si ho dieťa mohlo ohmatať a preskúmať. Je tiež v poriadku, ak sa s ním spočiatku hrá.
  • Používajte knihy a príbehy. V súčasnosti nájdete na trhu veľké množstvo kníh, ktoré obsahujú príbehy práve o chodení na nočník, o močení a kakaní. Vaše dieťa sa tak môže spolu so svojimi kamarátmi učiť túto novú zručnosť z kníh.

Uvidíme, či má záujem. Ak áno, pravdepodobne to uľahčí učenie.

Netrápte sa však, ak učenie neprebieha tak, ako ste si predstavovali. Niekedy je lepšie nechať rozhodnutie o správnom čase priamo na dieťa. Ak nič iné, ušetríte si ako rodičia veľa nervov. Nakoniec sa každé dieťa naučí chodiť na nočník a neskôr aj na toaletu. Skôr či neskôr.

Ak vaše dieťa počas učenia dostáva záchvaty hnevu alebo tvrdohlavo odmieta nočník, netlačte naň. Neprinesie to nič dobré. Možno jeho čas ešte nenastal, pre niektoré deti má učenie jednoducho niekoľko fáz. Ak na tom budete trvať, v konečnom dôsledku len zvýšite tlak na vás oboch.

Niektoré deti tiež nemajú rady, keď musia sedieť na nočníku, zatiaľ čo iné chodia na záchod. Keďže sa deti učia napodobňovaním, je možné, že nakoniec nočník vynecháte a pôjdete rovno na záchod s redukciou. Ak nemáte jediné dieťa, je možné, že najmladší sa naučí chodiť na záchod jednoducho tak, že ho preberie od staršieho súrodenca.

ako-naucit-dieta-na-nocnik-2-vsetko-pre-mimino

Oblečenie nesmie prekážať

Vyberte oblečenie, ktoré si dieťa môže ľahko a rýchlo vyzliecť, keď sa ponáhľa na nočník. Najlepšie sú tepláky alebo nohavice s voľnejšou gumou, prípadne sukňa alebo šaty. Ak bude mať dieťa na sebe oblečenie, ktoré bude náročné vyzliecť, alebo dokonca bude potrebovať vašu pomoc pri vyzliekaní, je väčšia pravdepodobnosť, že to jednoducho nestihne.

Počas leta nechajte batoľa behať nahé doma alebo v záhrade a na prechádzky si so sebou berte nočník. Keď sa dieťa do nočníka vymočí, okamžite si uvedomí, čo sa stalo. Vyskúšajte, či tento tip funguje aj u vás. Na druhej strane sa mnohí rodičia domnievajú, že je lepšie mať dieťa oblečené, aby si v prípade, že sa pomočí do nočníka, dieťa túto situáciu spojilo s nepríjemným pocitom, že je mokré.

Tréning chodenia na nočník môže byť dlhší proces.

Nestresujte dieťa trestaním alebo karhaním za drobné "nehody". Skôr sa ho snažte pochváliť a celkovo k celému procesu učenia pristupujte pozitívne. Ak má dieťa pocit, že ste nervózni, že sa naň hneváte alebo že ho z niečoho obviňujete, môže to narušiť váš vzťah a celé snaženie o učenie na nočník.

Najlepším spôsobom je "škola hrou". Najmä malí chlapci to majú veľmi radi. Urobte na spodnej časti nočníka akýsi terč, na ktorý môžu chlapci "strieľať". Existujú aj nočníky, ktoré po vymočení dieťaťa zahrajú melódiu. Obľúbeným spôsobom, ako chlapcov naučiť chodiť na nočník, je tiež zaobstarať si pisoár, kde chlapci pomocou prúdu moču roztočia vrtuľu.

Nenúťte dieťa sedieť na nočníku, kým sa nevymočí. Táto metóda bola veľmi obľúbená u minulých generácií. Nevyplýva z nej však nič dobré. Budete mať nervy napnuté na prasknutie, dieťa nebude chápať, prečo nemôže ísť robiť niečo iné a obaja budete naštvaní.

Najprv musí rodič myslieť na nočník.

Na začiatku musíte myslieť na potrebu dieťaťa a pripomínať mu, aby chodilo pravidelne. Odhadnite frekvenciu, s akou budete klásť otázku: "Nechce sa ti na záchod?" Ak ju budete klásť príliš často, môže sa stať, že celá situácia bude pre dieťa nepríjemná, alebo si vaše otázky o močení prestane všímať úplne.

Dieťa si tiež pomerne ľahko zvykne, že ak mama alebo otec myslí na to, že sa má vycikať, nemusí na to myslieť. Nezabúdajte preto, že cieľom nie je, aby si dieťa vedelo sadnúť na nočník na povel, ale aby dokázalo samo vyhodnotiť, že potrebuje čúrať alebo kakať. Bohužiaľ, často ide o dve úplne odlišné disciplíny.

Detské nočníky nesmú predstavovať hrozbu

Počúvajte signály svojho dieťaťa. Už veľmi skoro vám môže dať najavo, že sa potrebuje vyprázdniť. To je princíp takzvanej komunikačnej metódy bez fľaše (BKM). Rodičia často aj tých najmenších detí sa jednoducho naučia vnímať signály a potom dieťa v správnej chvíli posadiť na nočník alebo ho podržať nad miskou. Môže to byť špecifický pohyb, ktorý dieťa urobí, typ plaču alebo grimasy. Mnohí rodičia úplne vynechávajú obdobie plienok. Ak však vaše dieťa nosí plienky, môžete tento spôsob komunikácie využiť pri rozbaľovaní.

Nebuďte sklamaní, ak dôjde k neúspechu

Môže sa to stať najmä vtedy, keď v rodine dôjde k významnej udalosti, ako je narodenie dieťaťa, hádky alebo rozvod rodičov. Psychika dieťaťa je veľmi krehká. Krok späť sa môže stať aj vtedy, keď je dieťa choré.

Dieťa sa tiež začína viac zaujímať o svet okolo seba, takže vaše úsilie naučiť ho na nočník je preň často menej dôležité ako zaujímavá hračka alebo to, že sa naučilo niečo nové. Na rozdiel od vás preň nočník nie je práve prioritou. Nie je výnimkou, ak sa nenaučí na nočník v 18 mesiacoch, ale sa rozhodne o niekoľko mesiacov neskôr, že nočník mu jednoducho nevyhovuje, a ste opäť na začiatku.

V prípade nejasností a ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať, či už prostredníctvom našej stránky alebo sociálnych sietí.