Ako prať látkové plienky

 

Detské plienky sú nevyhnutnou súčasťou výbavy dieťaťa. V našom článku poradíme mamičkám, ako prať látkové plienky. Odpovieme vám na otázky týkajúce sa správneho skladovania, prania a sušenia, aby plienky zostali krásne biele, pekné a vydržali čo najdlhšie.

Z akých materiálov sú plienky vyrobené?

Najbežnejším materiálom je bavlna. Najčastejšie sa z bavlny vyrábajú klasické štvorcové plienky. Takzvaná plienková väzba je spôsob tkania tohto typu plienok. Na plienky sú vhodné tie najhrubšie, najpevnejšie utkané. Tieto plienky rýchlo schnú, ale sú najmenej savé. Maximálnu savosť dosahujú približne po troch praniach.

Bambus je savejší ako bavlna. Tieto plienky sú príjemne mäkké na dotyk. Sú priedušné, ale majú vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti. Tento materiál dlhšie schne a maximálnu savosť dosahuje po desiatich praniach. Bambus je svojimi vlastnosťami porovnateľný so syntetickým materiálom. Vďaka svojmu zloženiu je prirodzene antibakteriálny a chráni pokožku aj pred UV žiarením. Má dlhú životnosť a menej sa opotrebúva.

Konopné plienky majú veľmi dobrú savosť. Ak chcete používať konopné plienky, je vhodnejšie kombinovať ich s bambusom. Čisté konopné plienky môžu počas používania zhrubnúť a sú nepríjemné na dotyk. Konopné plienky dlhšie schnú.

Medzi ďalšie materiály, s ktorými sa v plienkach stretávame, patrí rúno, mikrovlákno, PUL a vlna.

ako-prat-latkove-plienky-2

Ako prať látkové plienky?

Po zakúpení nových plienok sa odporúča ich z hygienických dôvodov aspoň raz vyprať. Môžete ich vyprať aj viackrát, aby ste zvýšili ich savosť. Plienky perte pri teplote 60 °C a ak sa ich rozhodnete prať viackrát, perte ich pri teplote 40 °C. Nie je potrebné prať pri vyššej teplote.

V prípade farebných plienok je lepšie ich namočiť do umývadla, aby ste zistili, či nepúšťajú farbu. Ak sa tak stane, vyperte ich samostatne. Po niekoľkých praniach by mali byť v poriadku.

Pred praním...

Pri skladovaní sa uvádzajú dva spôsoby. Skladovanie na mokro a skladovanie na sucho. Skladovanie plienok na mokro je zastaraná metóda, ktorá sa kedysi praktizovala. Dnes ju neodporúčajú ani hygienici, ani výrobcovia plienok.

Na skladovanie použitých plienok pred praním postačí akákoľvek plastová nádoba s vekom s objemom približne 20 - 30 litrov. Na lepšiu manipuláciu môžete použiť sieťku na pranie plienok, ktorú vložíte do prázdneho vedra a po naplnení preložíte plienky aj so sieťkou do práčky. Pri praní nechajte sieťku otvorenú, aby sa plienky mohli voľne prať.

Odporúča sa tiež používať separačné plienky, je to vhodnejšia možnosť, pretože chráni zadoček dieťaťa pred vlhkosťou a plienku pred priamym znečistením. Okrem flísových alebo mikrovláknových plienok sa dajú prať aj celulózové plienky. Dokonca aj tieto separačné plienky, ak nie sú znečistené od stolice, ale len mokré, sa dajú použiť opakovane. Použité celulózové separačné plienky vložte do pracieho vrecka, aby ste ich nemuseli vyberať z práčky.

Priamo do vedra dávajte len mokré plienky. Môžete ich namočiť len v prípade silného nasiaknutia napríklad po nočnom použití. V opačnom prípade nie je potrebné mokré plienky prať. Ak máte plienku znečistenú výkalmi, namočte ju, vyžmýkajte a škvrnu potrite žlčovým mydlom, jelením mydlom alebo pri škvrnách pridajte do prania soľ. Odstraňovače škvŕn, napríklad Ariel alebo Vanish, nemusíte používať. Plienky skladujte v nádobe maximálne 2-3 dni.

Plienky so suchým zipsom perte so zapnutými zapínačmi a otočené naruby, inak sa časom materiál okolo suchého zipsu opotrebuje a nezapnuté plienky sa zachytia o iné plienky a môžu ich poškodiť.

Zásady správneho prania

Ako prať látkové plienky? Čím sa riadiť? Ako píšeme vyššie, plienky sa odporúča prať maximálne po dvoch až troch dňoch. Dlhší čas skladovania spôsobuje rozklad amoniaku, ktorý sa zažiera do vlákien a ničí plienky.

Naplňte práčku do polovice alebo maximálne do dvoch tretín objemu bubna, nie viac. Neprepĺňajte práčku, aby ste zabezpečili dobré vypranie plienok. Práčka by tiež nemala byť naplnená nedostatočne. Ak máte práčku, ktorá sama váži bielizeň a podľa toho dávkuje vodu, menej bielizne nie je problém. Ak práčka nedokáže prispôsobiť množstvo vody, ktoré potrebuje, prací prostriedok sa príliš napení, plienky sa pri praní šmýkajú a nevyperú sa dobre.

ako-prat-latkove-plienky-3

Pred praním je dobré dať práčke samostatný program namáčania s odstreďovaním. Tým sa z plienok odstránia zvyšky moču a stolice a plienky sa vyperú v čistej vode. Predpieranie sa neodporúča, pretože sa neodstreďuje všetka voda a časť špinavej vody zostane do hlavného pracieho cyklu. Dôležité je najmä množstvo vody, preto je niekedy lepšie dať samostatný program namáčania, aj keď je to v studenej vode. Niektoré programy predpierania trvajú príliš krátko a dávajú príliš málo vody. V tejto fáze nedávajte žiadny prací prostriedok, stačí len voda.

Aké pracie prostriedky?

Na pranie plienok sa odporúča používať šetrné pracie prostriedky, napríklad pracie prostriedky alebo gély z radu sensitive. Nezáleží na tom, či si vyberiete prášok, prací gél alebo kapsulu.

Vyskúšať treba pranie v mydlovom hliene. Sliz reaguje podľa zloženia vody. Ak nemáte vhodné zloženie vody, môže spôsobiť nadmerné okyslenie a zmenu farby bielizne. Ak ste to vyskúšali a funguje to, môžete bez obáv používať domáci mydlový sliz.

Pri praní plienok nepoužívajte "ekologické programy" Tieto programy zvyčajne perú s menším množstvom vody a to pri praní plienok nechceme. Dôležitosť prikladáme množstvu vody. To spôsobuje, že sa plienky odierajú a nevyperú sa dobre.

Na zmäkčenie vody nepoužívajte zmäkčovač tkanín. Znižuje savosť plienok. Do bubna môžete pridať sódu na pranie alebo trochu octu či 10 % roztoku kyseliny citrónovej do dávkovača zmäkčovača tkanín.

Plienky stačí prať pri teplote 60 °C na prací program trvajúci približne dve hodiny, napríklad pre bavlnu. Minimálny prací program by mal byť 1,5 hodiny. Pri kratších programoch by teplota vody potrebná v práčke nebola dostatočne dlhá. V práčke musí byť teplota 60 °C najmenej 30 minút. V opačnom prípade sa nemusia zničiť všetky baktérie a plienky môžu po vypraní stále zapáchať. Pranie plienok pri teplote 90 °C nie je potrebné.

Plienkové nohavičky

V prípade vrchných nohavičiek sa presvedčte, či obsahujú nejaký absorpčný materiál. Ak takúto vrstvu majú, nestačí ich len vyvetrať a nechať uschnúť, musíte ich prať pri každom prebaľovaní. PUL spodky bez absorpčnej (napr. flísovej) vrstvy by ste mali prať raz týždenne, inak ich stačí vyvetrať. Neperte PUL v ruke. Krútenie by mohlo poškodiť materiál.

ako-prat-latkove-plienky

Vrchné nohavičky z vlny by sa mali prať raz za 4-6 týždňov. Čím menej sa perú, tým lepšie. Používajte prací prostriedok určený na vlnu a následne ho naimpregnujte lanolínom. Flísové spodné nohavičky je lepšie prať v ruke. Aj v tomto prípade je možné na záver uviesť program dodatočného namáčania. Niektoré detské programy to majú automaticky zabudované.

Potrebujete dezinfekciu?

Za normálnych okolností nepotrebujete žiadnu špeciálnu dezinfekciu plienok. Pri správnom postupe skladovania a prania sa plienky nemusia prať v žiadnom dezinfekčnom prostriedku. Iba v prípade napríklad črevných infekcií je možné plienky vyprať pri teplote 90 °C a do nádoby na plienky pridať dezinfekčný prostriedok, napríklad perkarbonát sodný (približne 5 polievkových lyžíc), a zaliať ich horúcou vodou. Pozor! Nádoba sa spení. Plienky sa potom zmiešajú a vyperú v práčke ako pri bežnom praní plienok.

Po použití chemického dezinfekčného prostriedku plienky tiež ešte raz vyperte a opláchnite.

Sušenie látkových plienok

Plienky sa najlepšie sušia vonku na slnku, to výborne bieli škvrny. Plienky sušte voľne na šnúre. Nenechajte ich príliš vyschnúť, mohli by zdrsnieť. Pri vyberaní ich jemne preperte v rukách, aby zmäkli.

ako-prat-latkove-plienky-sušenie

Všetky typy plienok by sa mali sušiť na slnku, okrem nohavičiek z PUL. Nohavičkové plienky sušte s obrázkom dole, aby nevybledli. V čase, keď nie je možné sušiť plienky vonku, je alternatívou sušenie v sušičke. Plienky nenechávajte úplne vyschnúť a radšej ich potom sušte voľne na sušičke. Použite šetrný program sušenia.

V sušičke nesušte vrchné nohavičky, ako aj AIO vrecká, tréningové nohavičky a iné doplnky, ktoré obsahujú nepremokavú vrstvu PUL. Tieto nohavičky len voľne zaveste. Nesušte ich ani na horúcom ohrievači! Ostatné plienky môžete sušiť na ohrievači, ale časom môžu zhrubnúť, preto ich, pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné, nechajte sušiť voľne.

V prípade nejasností ako prať látkové plienky a ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať, či už prostredníctvom našej stránky alebo sociálnych sietí.