Ako vybrať cumlík?

Starostlivosť o dieťa a jeho výchova je veľmi diskutovanou témou nielen medzi mamičkami, ale aj v lekárskych a celkom laických kruhoch. Každý vie, ako sa to má robiť, čo je správne a čo nie, a novým alebo aj nastávajúcim mamičkám väčšina ľudí rada dáva rady (aj nevyžiadané). Medzi veľmi horúce témy, ktoré zvyčajne rozdeľuje ľudí na dva (často nezmieriteľné) tábory, patrí používanie cumlíka. Je to užitočný pomocník alebo zlý pán? Lekárski odborníci sa zhodujú, že aspoň v prvých mesiacoch života je pre bábätká skôr prospešný a nespôsobuje žiadne trvalé fyzické poškodenie. Tak ako vybrať cumlík?

Bábätká si cucajú palec už v prenatálnom období. Pripisujeme to jednému z najsilnejšie vyvinutých reflexov, saciemu reflexu. Ten je nevyhnutný pre prežitie mláďat cicavcov a bábätká v brušku ho môžu udržiavať v neustálej pohotovosti cucaním palcov. A tým ich pripraví na sanie materského mlieka po narodení. Avšak aj samotné dudlanie niečoho im dodáva pocit bezpečia a pokoja. Keďže často nie je možné, aby dieťa salo mlieko z prsníka celé dni, bol vynájdený cumlík, inak nazývaný dudlík. Áno, jeho funkciou bolo pôvodne oklamať dieťa, ktoré sa pocitom, že saje, upokojí a nekričí. Cumlík pomáha bábätkám zaspať alebo lepšie spať a matke cumlík ušetrí aspoň trochu nervov. 

ako-vybrat-cumlik

Pre bezpečnosť a pohodlie dieťaťa sú dôležité tri kritériá: materiál a tvar cumlíka a dizajn disku, vonkajšej časti cumlíka.

Materiál cumlíka

V súčasnosti sa cumlíky vyrábajú z prírodného kaučuku alebo umelého silikónu. Prvý materiál je mäkší, a preto je vhodnejší pre batoľatá, ktorým sa už prerezávajú zúbky, pretože sa pri stlačení cumlíka ľahko posunie. Je prírodný, a preto zanecháva minimálnu ekologickú stopu. Medzi jeho nevýhody patrí menšia odolnosť voči vyšším teplotám (a teda sa o niečo ťažšie udržiava v čistote) a charakteristická chuť gumy. Tá niektoré bábätká odrádza, zatiaľ čo iné si na cumlík, ktorý sa dlhšie rozkladá, vytvoria silnejšiu "závislosť".

Silikónové cumlíky sú vyrobené z lekárskeho silikónu, ktorý je inertný materiál bez chuti a zápachu. Je to v podstate syntetický plast, ktorý sa dá vyvariť. Gumené cumlíky sú sfarbené do hneda, silikónové cumlíky sú priehľadné, ale to je faktor, ktorý ovplyvňuje rodičov, a nie deti.

Tvar cumlíka

Na trhu dominujú dva základné tvary cumlíkov: asymetrický fyziologický a okrúhly anatomický. Sploštená strana fyziologického tvaru cumlíka prilieha na jazyk a spodnú časť úst, t. j. netlačí na spodné zuby. V spodnej časti býva veľmi tenký, čo je tiež žiaduce pre správny vývoj rastúcich zubov. Okrúhly tvar čerešne pripomína deťom tvar bradavky, a tak spravidla vôbec neprekáža technike dojčenia. Bábätká si zvyčajne obľúbia jeden z tvarov a potom ho vyžadujú. Nie je veľa prípadov, keď je bábätku jedno, ktorý cumlík mu ponúknete.

Sústreďte sa nie len na časť cumlíka, ktorú si dieťa vloží do úst. Pri výbere cumlíka venujte pozornosť aj tvaru vonkajšej časti. Mal by mať otvory, aby sa jemná pokožka dieťatka okolo úst nezapálila a prípadné sliny mohli voľne odtekať. Dbajte na to, aby okraj cumlíka nebránil voľnému dýchaniu cez nos.

ako-vybrat-cumlik-2

Ako vybrať cumlík v správnej veľkosti?

Cumlíky sa dodávajú v rôznych veľkostiach označených vekom dieťaťa. Niektoré deti sú spokojné s najmenšou veľkosťou cumlíka počas celého "cumlíkového obdobia", iné vyžadujú, aby cumlík rástol spolu s nimi. Rozhodne menší cumlík nevadí, väčší môže spôsobiť problémy. Či už s rastom zubov alebo s dýchaním. Dizajn cumlíka je potom už len posledným detailom, ktorý však ocenia najmä rodičia. Existujú cumlíky, ktoré v noci svietia, čo uľahčuje ich nájdenie.

Dúfame, že vám naše rady pomôžu pri otázke ako vybrať cumlík pre svoje dieťa. Ak sa však vaše dieťa rozhodne, že cumlík nechce, každá rada bude drahá.

V našom obchode nájdete sortiment cumlíkov od osvedčených výrobcov, z ktorého si určite vyberiete ten správny cumlík.

V prípade nejasností a ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať, či už prostredníctvom našej stránky alebo sociálnych sietí.