Ako vybrať matrac do detskej postieľky?

Prečo vybrať správny matrac do detskej postieľky nie je také jednoduché, ako sa môže zdať? Určite si každý želá kúpiť kvalitný matrac. V čom však spočíva kvalita? Ako spoznáte kvalitný matrac? Čo všetko môže matrac ovplyvniť?

Prečo práve kvalitný matrac do detskej postieľky?

Matrac do detskej postieľky je priamo pod povrchom, ktorý prichádza do kontaktu s pokožkou dieťaťa, a preto je potrebné venovať pozornosť materiálu, ktorý si vyberiete. Dieťa trávi v postieľke veľa času, a to nielen pri nočnom spánku, ale aj pri odpočinku počas dňa. Vhodne zvolený matrac zabezpečí pohodlný a zdravý spánok.

matrac-do-detskej-postielky-2-vsetko-pre-mimino

Jadro matraca do detskej postieľky

Výber kvalitného matraca do postieľky má vplyv na správnu oporu tela dieťaťa už od prvých dní. Aj malí novorodenci potrebujú matrac, ktorý je primerane prispôsobený ich potrebám, aby sa ich chrbtica začala správne vyvíjať. Preto je potrebné vybrať matrac, ktorý je - jednoducho povedané - tak akurát. Ak je matrac príliš mäkký, telíčko vášho bábätka sa doň zaborí a jeho chrbtica sa môže začať deformovať. V opačnom prípade, ak je matrac príliš tvrdý, nedokáže udržať prirodzený tvar chrbtice pri ležaní, a to je tiež zlé. Elastické jadro matraca sa dokonale prispôsobí malému telíčku a zabezpečí správnu polohu, a tým aj správny vývoj. 

Veľmi dôležitá je aj primeraná priedušnosť matraca do detskej postieľky. Tá zabezpečuje stabilitu prirodzenej telesnej teploty. Dieťa sa nebude zbytočne prehrievať a potiť. Cirkulácia vzduchu je dôležitá z mnohých dôvodov. Správne vetranie matraca zabraňuje hromadeniu a opätovnému vdychovaniu oxidu uhličitého, všetky moderné matrace už majú vzduchové kanáliky a výplň vďaka moderným a inovatívnym materiálom, na ktoré sa kladie vysoký dôraz.

Materiály na detské matrace

matrac-do-detskej-postielky-vsetko-pre-mimino

Studená pena sa vyrába, ako už názov napovedá, za studena. Medzi vlastnosti, ktorými tieto matrace vynikajú, patrí dokonalá priedušnosť, vynikajúca bodová elasticita a dlhá pevnosť a odolnosť. Matrace do postieľky zo studenej peny vyrobené týmto spôsobom majú väčšie póry, a preto poskytujú vysoký komfort a rozmerovú stálosť. 

Pamäťová pena sa často označuje aj ako viskoelastická pena. Tento materiál reaguje na teplo aj tlak, a preto má schopnosť dokonale sa tvarovať a doslova kopírovať krivky tela. Je preto veľmi priaznivá z hľadiska anatomického vývoja. Matrace do postieľky z pamäťovej peny majú tiež vynikajúcu priedušnosť. 

Kokosové vlákno je materiál, ktorý sa do matracov pridáva už viac ako 70 rokov. Je to jeden z veľmi tvrdých prírodných materiálov a medzi jeho skoršie negatíva patrí náchylnosť na baktérie a plesne, najmä vo vlhkom prostredí. Moderné techniky spracovania však zabezpečujú, že kokosové vlákno aj po namočení rýchlo vyschne a sa vyvetrá. Matrace do postieľky s kokosovým vláknom však spolu s ďalšími používanými materiálmi patria medzi najobľúbenejšie.

Pena, známa aj ako PUR pena, je jedným z najlacnejších a najdostupnejších materiálov na výrobu matracov vôbec. Často sa používa aj ako jedna z podkladových vrstiev matraca do detskej postieľky. PUR pena je pružná, má vynikajúcu odolnosť proti stlačeniu a vysokú tvarovú stálosť.

matrac-do-detskej-postielky-3-vsetko-pre-mimino

Aký druh poťahu matraca?

Samotný poťah matraca má veľký vplyv na pokojný a zdravý spánok. Musí byť priedušný, mal by zabraňovať prenikaniu vlhkosti do jadra matraca a vhodná je aj integrovaná impregnácia, pretože nebudete potrebovať ďalšiu nepriedušnú podložku. Snímateľnosť, a teda možnosť prania poťahu v automatickej práčke by mala byť v dnešnej dobe samozrejmosťou!

Najčastejšie sa stretnete s poťahmi matracov vyrobenými zo 100 % bavlny, ktoré potom majú ďalšie prímesi, ktorými môžu byť antibakteriálne alebo antialergické materiály, ktoré ďalej zlepšujú kvalitu samotného matraca.

Príslušenstvo do detskej postieľky

Sortiment zahŕňa aj množstvo doplnkov do detskej postieľky, ktoré sú nielen praktické. Napríklad toľko diskutované kliny do postieľky, ktoré možno umiestniť na matrac, ale aj pod neho a regulovať tak jeho výšku. Ďalej chrániče matracov do postieľky, ktoré tvoria medzivrstvu medzi samotným matracom a prestieradlom. Kúpiť si môžete aj mnoho prestieradiel, plachiet do postieľky, poťahov na matrace a mnoho ďalšieho.

V prípade nejasností a ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať, či už prostredníctvom našej stránky alebo sociálnych sietí.