Ako vybrať nánožník ku kočíku?

Očakávate narodenie dieťaťa a vyberáte si nánožník. Určite ste našli mnoho zoznamov, čo treba nevyhnutne kúpiť, čo vám nesmie chýbať. A určite sa tieto zoznamy diametrálne líšili. Je to tak, že to, čo jednej mamičke a jej bábätku vyhovuje, iná nevyužije a naopak. Ak si však zaobstarávate kočík a chcete ho používať, určite budete potrebovať nánožník. Ako vybrať nánožník, ktorý bude ten najlepší a akými kritériami sa pri výbere riadiť?

Kde ho budete používať najčastejšie?

Na strihu nánožníka sa odráža najmä spôsob, akým ho budete používať, a nie vždy na ňom záleží. Pena do autosedačky musí byť prispôsobená upevneniu sedadla. Príslušné otvory v zadnej časti fusaku sú často súčasťou fusaku pre hlboký kočík, takže tu môžete použiť jeden fusak pre autosedačku aj kočík. Fusaky na kočík sú spravidla tiež menšie a pohodlne sa zmestia do autosedačky.

Poťah autosedačky

Poťahy na autosedačku pre športovú verziu kočíka sú rozhodne dlhšie, pretože sú určené pre deti približne do troch rokov. To znamená, že ich do autosedačky budete len ťažko vtesnávať a nie je to ani pohodlné, ani bezpečné. Ak nechcete kupovať dve dĺžky, vhodnou alternatívou je variabilná dĺžka pozostávajúca z niekoľkých častí, ktoré postupne pridávate podľa potreby. Najmenšiu verziu tohto systému možno použiť aj v autosedačke. V tej najdlhšej ju môžete používať, kým sa vaše dieťa "nerozbalí". Ďalšou výhodou týchto zavinovačiek je, že v prípade potreby môžete vyčistiť alebo vyprať len najviac znečistenú časť, namiesto toho, aby ste stále dokola prali celú zavinovačku. Tie najväčšie sa dokonca nezmestia ani do niektorých práčok.

Kedy budete potrebovať nánožník

Existujú nánožníky na rôzne ročné obdobia. Na jar a jeseň vám postačí tenší, menej hrejivý, zatiaľ čo v zime oceníte poriadne nadýchaný kúsok, ktorý zabráni tomu, aby prípadné extrémy počasia ohrozili tepelný komfort vášho dieťaťa. Flís môžete kúpiť na každé ročné obdobie zvlášť, ale ekonomickejšie je kúpiť flís "3 v 1". Ide vlastne o dva flísy, jeden slabší na teplejšie časti roka a jeden hrubší, keď sa ochladí. Kombináciou oboch získate super teplý kúsok aj na tú najchladnejšiu zimu. S touto variabilnou páperovou bundou vás nezaskočí náhly príchod prvých mrazov ani nečakané oteplenie na začiatku jari. Navyše pri skladovaní zaberie menej miesta ako dve bundy na rôzne ročné obdobia.

ako-vybrat-nanoznik

Ak ste aktívna rodina, ktorá v lete navštevuje more, v zime hory a trávi veľa času vonku za každého počasia, venujte zvýšenú pozornosť zatepleniu fusaku. Bábätká v nosiči sú oveľa lepšie chránené pred chladom a vetrom ako batoľa v otvorenom športovom kočíku. Tu sa oplatí investovať do kvalitného fusaku. Ak ste "mestský" človek a s kočíkom sa skôr prechádzate po vedľajších uliciach nemusíte investovať tak veľké prostriedky.

Materiál

Ako vybrať nánožník z hľadiska materiálu? Textilný priemysel napreduje míľovými krokmi. Neustále sa vyvíjajú nové materiály, a hoci boli pôvodne určené pre astronautov alebo polárnikov, dostávajú sa aj do bežného spotrebného tovaru. Vysoko funkčné syntetické materiály prepožičiavajú svoje fantastické vlastnosti aj detským návlekom na nohy. Sú ľahké a zároveň hrejivé. Možno ich prať v práčke. Vrchná vrstva flisu s teflónovou úpravou chráni dieťa pred silným dažďom a vetrom, zatiaľ čo vnútorná strana svojou priedušnosťou zamedzuje aby sa dieťa zbytočne potilo a nepremáčalo. Syntetické perie zabezpečuje hrejivosť peria a jednoduchú údržbu syntetického vlákna bez rizika alergií alebo vykúkania peria zo sýpky.

Na druhom póle materiálového poľa vedieme tradičné prírodné materiály. Ich vlastnosti sú tiež jedinečné. Ovčie rúno je krásne hrejivé, a keď navlhne, dokonca zvýši svoju teplotu o niekoľko stupňov. Pri vyšších teplotách odvádza teplo od tela. Perie poskytuje nielen tepelný komfort, ale je aj krásne mäkké, takže najmä novorodenci sa v ňom cítia ako v matkinom brušku. Veľkou nevýhodou týchto materiálov je, že sa ťažko udržiavajú, najlepšie v čistiarni. Pri praní týchto materiálov hrozí strata ich vynikajúcich vlastností. V opačnom prípade však ovčie rúno vydrží desiatky rokov, takže si ho môžete nechať pre svoje vnúčatá alebo ho niekomu darovať. Pre väčšie deti tieto materiály nie sú úplne vhodné, často chcú chodiť po vlastných a špinavé topánky zašpinia rúno. Niektoré fusaky majú spodnú časť z vnútornej strany potiahnutú nejakým ľahko čistiteľným materiálom, napríklad softshellom alebo látkou na kočíky, čo veľmi uľahčuje údržbu.

ako-vybrat-nanoznik-2

Jeden kus alebo rastúce?

Rastúce chrániče nôh sa rozdeľujú na niekoľko častí, ktoré sa zapínajú na zips, keď dieťa rastie. Skvelá možnosť, ak ste zástancom kúpy jedného fusaku na celé obdobie "fusaku". Ak máte radi zmeny, sledujete módne trendy a jednoducho chcete meniť flís podľa toho, ako vaše dieťa rastie, je pre vás lepší flís "na jedno použitie".

Ako vybrať nánožník aby sa hodil ku kočíku?

Výrobcovia kočíkov často ponúkajú k svojim modelom vhodné nánožníky. Tu je dobré sledovať recenzie. Nánožník je lepšie vyberať skôr na základe jeho funkčných vlastností než na základe farby alebo vzoru. Zodpovedajúce vybavenie vyzerá na fotografiách pekne, ale dieťa v teple neudrží. Väčšina výrobcov kočíkov nemá tak kvalitné fusaky ako spoločnosti, ktoré sa na ne špecializujú. No každý obuvník by sa mal držať svojho kopyta. Treba povedať, že aj tu sa nájdu výnimky. Aj medzi známymi značkami kočíkov sú také, ktoré venujú vývoju fusakov veľkú pozornosť a spolupracujú s odborníkmi na vývoj fusakov.

Nový alebo z druhej ruky?

Čím viac s kočíkom jazdíte a používate ho, tým viac odporúčame kúpiť nový. Alebo používaný, ktorý poznáte a viete, že sa oň primerane starali. Vyprali ho alebo vyčistili podľa pokynov výrobcu, aby sa materiál neznehodnotil. Napríklad zlým praním sa porušia nepriepustné vrstvy, vlna by sa nemala prať vôbec, alebo sa plstí a nehreje a podobne. Preto je lepšie investovať do novej vlny, ktorá vás nemôže nepríjemne prekvapiť.

V prípade nejasností v téme ako vybrať nánožník a ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať, či už prostredníctvom našej stránky alebo sociálnych sietí.