Ako zariadiť izbu pre bábätko?

Jednou z najpríjemnejších úloh, ktoré čakajú na budúcich rodičov, je zariadenie izby pre novorodenca. Ako zariadiť izbu pre bábätko? Na čo myslieť a čo určite nezabudnúť?

Príprava na príchod nového člena rodiny je krásny a vzrušujúci okamih. Správne zariadenie izby je dôležité pre pohodlie a bezpečnosť dieťaťa, ale aj pre pokoj a pohodu rodičov. Ako však vybrať naozaj správne a nenechať sa zlákať len roztomilým vzhľadom detského nábytku? Čo by mala obsahovať detská izba, ktorá je naozaj bezpečná a funkčná? Aký typ postieľky pre novorodenca vybrať? Bude potrebný nejaký nábytok? A aká farba stien bude pre bábätko najlepšia? Poradíme vám, ako zariadiť funkčnú a účelnú izbu pre vášho nového člena rodiny, aby vám ani jemu nič nechýbalo a mohli ste si toto krásne obdobie užívať spoločne bez akýchkoľvek starostí!

Detská izba pre novorodenca

Pri riešení otázky, ako zariadiť izbu pre bábätko začíname postieľkou. Jedným z najdôležitejších krokov pri zariaďovaní izby pre novorodenca je výber postieľky. Tu je niekoľko dôležitých faktorov, na ktoré by ste určite mali pamätať:

ako-zariadit-izbu-pre-babatko-postielka

Veľkosť postieľky:

Postieľka by mala byť dostatočne veľká, aby novorodenec mal dostatok priestoru na pohyb. Najbežnejšou možnosťou je posteľ s rozmermi 120 x 60 cm. Táto veľkosť hravo poslúži deťom až do 3 rokov. Veľmi obľúbené sú aj postieľky, ktoré sa dajú premeniť na pohovku, keď vaše dieťatko vyrastie.

Bezpečnosť:

Bezpečnosť je vždy na prvom mieste a mali by ste sa uistiť, že je pre vaše novorodeniatko naozaj bezpečná. Uistite sa, že má pevný a stabilný rám, aby sa neprevrátila. Dôležité sú aj rošty po stranách postieľky, ktoré by mali byť dostatočne vysoké a hrubé, aby novorodenec nemohol vypadnúť alebo sa medzi nimi zaseknúť.

Materiál:

Materiál postele by mal byť hypoalergénny a netoxický. Odporúča sa drevo ako prírodný materiál, ktorý nedráždi dýchacie cesty dieťaťa. To isté platí aj pre náter postieľky. Farba by sa nemala nijako odlupovať a vždy skontrolujte zdravotný certifikát použitej farby.

Priedušnosť:

K dispozícii sú postieľky s celými sieťovanými stenami aj postieľky s plným záhlavím. Ak budete postieľku umiestňovať k stene alebo do rohu miestnosti, je vždy lepšie zvoliť lamelovú postieľku kvôli jej vyššej priedušnosti. Vetracia mriežka je tiež dobrou voľbou, pretože pomáha vášmu dieťatku lepšie spať.

Tvar:

Obdĺžnikové postieľky sú najbežnejšou a cenovo dostupnou možnosťou. K týmto postieľkam je tiež najväčší výber matracov, posteľnej bielizne a príslušenstva. Postieľky v tvare domčeka svojim nezvyčajným dizajnom ozvláštnia celý vzhľad izby a poskytnú vášmu bábätku zaujímavejší pohľad.

Na čo si dať pozor pri výbere detskej postieľky:

  • rozstup bočných roštov od 4,5 do 6,5 cm
  • správna výška matraca pre monitor dychu
  • žiadne vyčnievajúce skrutky
  • zaoblené hrany
  • kvalitný materiál
  • zdravotne bezpečný poťah
  • v súlade s bezpečnostnými predpismi
  • nastaviteľné dno postieľky
  • vetrací rošt
  • sťahovacia bočnica alebo odnímateľná bočnica

Maľba vytvára celkovú atmosféru miestnosti

Správne farby v izbe novorodenca majú vplyv na náladu, emócie a správanie dieťaťa. Novorodenci sú veľmi citliví na vnímanie farieb, pretože ich zrakový systém sa ešte len vyvíja. Farby môžu pomôcť stimulovať alebo tlmiť nervový systém dieťaťa a ovplyvniť kvalitu spánku.

ako-zariadit-izbu-pre-babatko-farby

Najvhodnejšie farby do izby novorodenca sú tie, ktoré sú upokojujúce a harmonické. Ideálnou voľbou sú pastelové farby. Pôsobia jemne a pokojne, čo pomáha znižovať úzkosť a stres u dieťaťa. Medzi vhodné farby do detskej izby patria napríklad svetlomodrá, ružová, svetložltá alebo jemná zelená. Ďalšou možnosťou sú neutrálne farby, ako napríklad béžová, sivá alebo biela, ktoré tiež pôsobia upokojujúco a vnášajú do priestoru pocit čistoty a sviežosti. Vyhnite sa jasným a výrazným farbám, ktoré môžu novorodencov príliš stimulovať a viesť k podráždenosti a nespavosti. Pozornosť treba venovať aj použitiu viacerých farieb, aby v miestnosti nepôsobili príliš výrazne a rušivo.

Pohodlné miesto na prebaľovanie

Prebaľovanie bábätka je jednou z najčastejších činností, ktoré budete vykonávať počas prvých mesiacov jeho života. Miesto na prebaľovanie by preto malo spĺňať tieto vlastnosti - pohodlné, bezpečné a vysoko funkčné. K dispozícii máte nespočetné množstvo prebaľovacích podložiek, ktoré možno umiestniť prakticky kamkoľvek. Vždy však majte na pamäti bezpečnosť. Na prebaľovacom pulte sú vhodné bezpečnostné zábrany, ktoré zaistia bezpečnosť dieťaťa, ak sa bude chcieť náhle otočiť. Rozhodujúcim kritériom pri výbere je aj kvalita a bezpečnosť prebaľovacej podložky.

ako-zariadit-izbu-pre-babatko-prebalovacia-podlozka

Ak sa chystáte vybaviť prebaľovací pult, myslite dopredu. Na tento účel vám výborne poslúži komoda s prebaľovacou podložkou, ktorú možno neskôr odstrániť a komoda vám bude slúžiť, kým dieťa nedosiahne dospelosť. K prebaľovaciemu pultu si pribaľte kôš na použité plienky. Ušetrí vám to veľa krokov a plienky nebudú v uzavretom koši zapáchať. Aby ste ušetrili zbytočné kroky pri nočnom prebaľovaní, odporúčame, aby ste v blízkosti prebaľovacieho pultu vytvorili malý priestor na kôš na bielizeň.

Dostatok úložného priestoru

Aj keď sa to nezdá, aj také maličké bábätko si vyžaduje dostatok úložného priestoru. Koniec koncov, potrebujete mať v zásobe niekoľko balení plienok, vlhčené obrúsky, detskú lekárničku a ďalšie potreby na prebaľovanie. Oblečenie, aj keď je maličké, sa mení veľmi často. Dieťa rýchlo rastie a vy budete mať v zásobe oblečenie aj o niekoľko veľkostí väčšie, aby ste boli pripravení na ďalšiu zmenu veľkosti. Je však oveľa viac vecí, ktoré bude potrebné uskladniť. Okrem prebaľovacej komody, ktorú využijete na oblečenie aktuálnej veľkosti a plienky na prebaľovanie, sa vám určite bude hodiť veľká skriňa na uskladnenie ďalších nevyhnutností.

V prípade nejasností, ako zariadiť izbu pre bábätko a ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať, či už prostredníctvom našej stránky alebo sociálnych sietí.