Detská kozmetika: Čo by doma nemalo chýbať a čomu sa vyhnúť?

Len máloktorá pokožka je taká citlivá ako pokožka novorodencov. Preto musíte byť pri výbere správnych výrobkov veľmi obozretní. Detská kozmetika - aké výrobky skutočne potrebujete a na čo si dať pozor pri nákupe v drogérii?

Detská kozmetika - ako si vybrať?

Skôr ako sa nadšene vrhnete k regálom s detskou kozmetikou, musíte si zapamätať niekoľko základných faktov. Napríklad pokožka novorodencov je 5-krát tenšia ako pokožka dospelých. Nemá ešte vyvinutý ochranný kyslý plášť, a preto je náchylnejšia na vysušenie, zapareniny alebo akékoľvek iné podráždenie. Pri výbere kozmetiky sa preto zamerajte predovšetkým na zloženie výrobkov a hľadajte len tie, ktoré sú skutočne odporúčané pre novorodencov. Ideálne je hľadať na obaloch výrobkov zložky, ako je mandľový olej, aloe vera alebo nechtík lekársky.

detska-kozmetika-vsetko-pre-mimino

TIP: Na začiatku sa snažte kupovať menšie balenia kozmetických výrobkov. Môže sa stať, že aj keď je kozmetika organická alebo prírodná, nemusí byť pre vaše dieťa vhodná.

Na čo si treba dávať pozor pri zložení (nielen) detskej kozmetiky?

Na trhu je nepreberné množstvo kozmetických výrobkov pre bábätká a staršie deti. Výrobcovia sa predháňajú v tom, ktorý výrobok je pre vaše dieťa lepší, a môže sa ľahko stať, že sa v tom pomýlite. Na čom teda skutočne záleží? Samozrejme, zloženie samotného výrobku, ktoré by malo byť čo najprirodzenejšie alebo najlepšie ekologické. Vždy pozorne preskúmajte jeho obal a vyhýbajte sa výrobkom s umelými prísadami. Medzi príklady patria napr:

  • Umelé vône - parfumácia v kozmetike môže spôsobiť alergické reakcie.
  • Parabény - sú typom konzervačných látok a patria medzi 20 najčastejších alergénov. Ak teda v zložení kozmetiky uvidíte označenie fenyl-, metyl-, otyl-, butyl- alebo parabén, radšej sa poobzerajte inde.
  • Silikóny - nájdete ich v lacnejšej kozmetike a ich najväčšou nevýhodou je, že sa takmer vôbec nerozkladajú. Na pokožku síce nemajú žiadny negatívny vplyv, ale čističky odpadových vôd si s nimi nevedia poradiť, takže silikóny končia v riekach, oceánoch a dokonca aj v rybách. Medzi najškodlivejšie patrí chlórhydrát hliníka alebo chlorid hlinitý.
  • Minerálne oleje a parafíny - tie tiež patria medzi lacnejšie zložky a konkrétne ide o zvyšky destilácie ropy. Na pokožke vytvárajú nepriepustný film, ktorý môže spôsobiť alergickú reakciu.

Ktorá detská kozmetika by vám doma nemala chýbať?

Hoci výber detskej kozmetiky je len na vás, existuje niekoľko odporúčaných výrobkov, ktoré by ste doma rozhodne mali mať.

Detský olej pre novorodencov

Detský olej by mal byť súčasťou vášho kozmetického arzenálu. Môžete ho použiť na niekoľko spôsobov. Jeho primárnym účelom je hydratovať pokožku vášho bábätka. Môžete ho však použiť aj pri prebaľovaní, a to v kombinácii s teplou vodou a perlanom, ktorý môžete použiť namiesto vlhčených obrúskov. V neposlednom rade je detský olej dokonalým nástrojom na masáž bruška vášho dieťaťa. Medzi obľúbené značky detských olejov patria Weleda, Purity Vision a HiPP.

detska-kozmetika-detsky-olej-vsetko-pre-mimino

Papierové plienky a vlhčené obrúsky

Hoci plienky nepatria celkom do kategórie kozmetiky, ich zloženie má tiež veľký vplyv na pokožku dieťaťa. Ak investujete do drahšej prírodnej kozmetiky a potom zabalíte zadoček svojho dieťaťa do nekvalitných plienok, môžete sa minúť účinku. Preto odporúčame používať plienky Pampers Harmony, ktoré sú vyrobené z prírodnej bavlny, jemných rastlinných vlákien a ďalších starostlivo vybraných materiálov. Výsledkom je spokojná detská pokožka, a to až na 12 hodín.

V spojení s plienkami nezabudnite na vlhčené obrúsky. Aj v tejto kategórii je na trhu niekoľko možností. Majte však na pamäti vyššie uvedené odporúčania a vyhnite sa parfumovaným obrúskom a tým, ktoré zbytočne obsahujú iné zložky ako samotné obrúsky a vodu. Prípadne môžete použiť už spomínaný Perlan.

Masť na zadok

Ak je niečo, čo musíte mať vo svojej kozmetickej výbave, je to masť na zadok. Bábätká často trpia zapareninami a práve mastičky môžu podráždeniu zabrániť alebo ho zmierniť. Veľmi obľúbenou možnosťou je napríklad Sudocrem alebo zinková masť. Nech už si vyberiete akýkoľvek výrobok, vždy nechajte pokožku počas prebaľovania aspoň niekoľko minút dýchať.

Mydlo a šampón

Kúpanie bábätka je jedným z obľúbených rituálov, ktorý si často nenechajú ujsť ani oteckovia. A kúpanie sa často spája s viacerými kozmetickými výrobkami. Patrí medzi ne najmä mydlo a šampón, ale niektoré mamičky radšej siahnu po oleji do kúpeľa. Tak či onak, zvážte, či vaše novorodeniatko naozaj potrebuje všetky tieto vymoženosti.

detska-kozmetika-kupanie-vsetko-pre-mimino

 V drogériách nájdete kozmetiku, ktorá dokáže pokryť celkovú starostlivosť o dieťa počas kúpania. Na druhej strane existujú aj odporúčania, že by ste na pokožku svojho dieťaťa nemali používať žiadnu takúto kozmetiku. Samozrejme, konečný výber je na vás, ale vždy myslite predovšetkým na vhodné zloženie detskej kozmetiky a tiež na jej použitie.

V prípade nejasností a ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať, či už prostredníctvom našej stránky alebo sociálnych sietí.