Detský nosič - ktorý je ten správny?

Ako si vybrať detský nosič? Či už chcete svoje dieťa nosiť len občas alebo každý deň, vždy sa oplatí investovať do kvalitného nosiča. Detské nosiče možno rozdeliť do troch základných skupín. Prvou predstavujú detské nosiče, druhou možnosťou sú baby-bags a nakoniec to budú klokanky a turistické krosná.

Detský nosič

Výrobcovia ponúkajú nosiče väčšinou vo veľkostiach od cca 3 m do cca 6 m. Ich výhodou je možnosť veľkej variability popruhov, a teda aj spôsobov, akými môžete svoje dieťa pripútať k telu. Pre veľmi malé bábätká, ktoré ešte samé nesedia, sú vhodné šatky, v ktorých je dieťa zabalené do šatky ako do klbka. V tomto prípade postačí šatka s dĺžkou do 4 metrov. Pre staršie deti vyberajte väčšie šatky (cca 5,5 až 6 m) a šatky noste ako "batoh" alebo na boku. Bábätká je možné nosiť v šatke prakticky od narodenia a horná hranica hmotnosti závisí od úrovne vašej kondície a kvality šatky. Pokiaľ ide o spôsoby nosenia v šatke, stačí nájsť tie, ktoré vám a vášmu dieťaťu najviac vyhovujú.

detsky-nosic-ktory-je-ten-spravny-2

Baby-bag

Ďalšou možnosťou nosenia vášho bábätka je takzvaný baby-bag. Ich výhodou môže byť nižšie riziko zlého uviazania ako pri šatke. Na druhej strane nevýhodou je, že väčšina detských vakov neumožňuje správne dotiahnutie k telu. V prípade, že sa potrebujete pre niečo zohnúť, natiahnuť a pod. musíte dieťa vždy jednou rukou pridržiavať, aby vám z vaku nevypadlo.

Klokanky a turistické nosiče

Pri výbere klokanky je dobré zamerať sa na to, aby malo dobré polstrovanie a aby umožňovalo dieťaťu tesne sa pritúliť k osobe nosiča. Telo dieťaťa sa v nosiči nesmie krútiť ani prepadávať do strán, ani nesmie visieť dopredu. Dobré nosidlo by malo umožniť nosiť väčšie dieťa na chrbte a malo by bezpečne fixovať hlavičku dieťaťa, keď zaspí. Preštudujte si aj hmotnostnú nosnosť nosiča. Na väčšine z nich nájdete poznámku výrobcu o vhodnosti do 9 kg. Existujú však aj také, ktoré vám umožnia nosiť 15 kg deti.

detsky-nosic-ktory-je-ten-spravny-1

V prípade detských nosičov alebo ak chcete turistických nosičov, pozrite sa nielen na kvalitu polstrovania a samotnú konštrukciu, ale aj na to, či je nosič vybavený priedušným chrbtovým systémom, bedrovým pásom a hrudným pásom. Dieťa musí mať dostatok priestoru na nohy a správne umiestnenú opierku hlavy. Na výlety za každého počasia sa naozaj oplatí mať na sedadle striešku. Bezpečnostné pásy zabezpečujú dieťa v nosiči. Mali by byť dostatočne široké a ľahko nastaviteľné.

Môžete ho tiež doplniť rôznymi pomôckami, ako sú novorodenecké vložky, podbradníky na popruhy, pláštenky, ochranné vrecká, ochranné návleky atď.

V prípade nejasností a ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať, či už prostredníctvom našej stránky alebo sociálnych sietí.