Isofix - výhody autosedačky s isofixom

Čo je systém ISOFIX a ako funguje? Všetko, čo potrebujete vedieť!

Každý rodič chce prepravovať svoje deti v aute čo najbezpečnejšie. Viete však, čo to znamená? Na čo si dať pri preprave pozor? Ako vybrať najlepšiu autosedačku, na aké kritériá sa zamerať? Viete, ako ju správne ukotviť vo vozidle? A prečo sa systém Isofix považuje za najbezpečnejšiu možnosť? Poradíme vám.

Isofix je medzinárodná norma (ISO 13216) na ukotvenie detskej autosedačky vo vozidle, podľa ktorej sa autosedačky schválené výrobcom môžu pripojiť (jednoduchým zacvaknutím) ku konštrukcii vozidla pomocou pevných kotviacich bodov. Štandardné kotviace body sa nachádzajú na najzadnejších zadných sedadlách. Kotviace body Isofix si môžete zakúpiť aj pre predné sedadlo spolujazdca.  No to platí len pre modely vozidiel, v ktorých môžete deaktivovať airbagy na strane spolujazdca.

Pred viac ako dvadsiatimi rokmi (1997) vyvinul Volkswagen a výrobca detských autosedačiek Britax Römer nový bezpečnostný systém na prepravu detí v aute - Isofix. Už po niekoľkých rokoch sa tento systém stal štandardnou výbavou takmer všetkých áut na trhu a dá sa povedať, že ho má drvivá väčšina modelov áut vyrobených po roku 2002.

Autosedačky

Autosedačka s Isofixom je zvyčajne ťažšia a drahšia ako autosedačky, ktoré sa do auta pripútavajú trojbodovým pásom. Ak máte auto, ktoré podporuje tento systém, určite odporúčame autosedačku s týmto systémom. Je pevne pripevnená priamo ku karosérii auta pomocou kotiev, čo zaručuje maximálnu bezpečnosť pri jazde. V prípade nárazu nebude cestovať dopredu a tlačiť telo dieťaťa proti bezpečnostnému pásu. Okrem toho nedochádza k nežiaducemu nakláňaniu do strán v ostrých zákrutách. Veľkou výhodou je, že autosedačku s Isofixom možno kedykoľvek vybrať z auta a použiť v inom aute. V prípade, že iné vozidlo tento systém nepodporuje, môžete sedačku jednoducho zabezpečiť trojbodovým bezpečnostným pásom.

isofix-vyhody-autosedacky-s-isofixom-2

V čom je autosedačka s Isofixom lepšia a pohodlnejšia ako bežná? Pri výbere autosedačky sa zamerajte na pohodlie pri manipulácii so sedačkou a pohodlie pre dieťa. Okrem bezpečnosti dbajte na ergonómiu a dĺžku operadla, ako aj tvar autosedačky, ktorý umožňuje jej vybratie z auta a opätovnú inštaláciu bez väčšej námahy.

Nezabudnite, že systém Isofix v kombinácii s bezpečnostným pásom vozidla sa používa aj pre autosedačky skupiny II-III (15 až 36 kg).

Používanie autosedačiek Isofix odporúča aj BESIP, pretože ich používanie prakticky eliminuje chyby pri inštalácii. Tieto autosedačky dlhodobo vykazujú oveľa lepšie výsledky v rôznych bezpečnostných testoch a ich jednoduché používanie si pochvaľujú aj samotní rodičia.

Ako funguje základňa isofix, kam môžete umiestniť aj vajíčko?

Isofix predstavuje ideálne riešenie pre novorodencov. Autosedačky pre novorodencov, známe ako "vajíčka", možno do auta ukotviť pomocou základne isofix. Použitie základne zabezpečuje stabilitu. Vďaka systému Isofix pripevníte vajíčko k autosedačke veľmi jednoducho, ak dodržíte správny postup. Ten je zvyčajne zabezpečený rôznymi formami signalizácie pre používateľa - mechanickou, vizuálnou alebo akustickou. Riziko nesprávneho upevnenia autosedačky je preto prakticky nulové.

isofix-vyhody-autosedacky-s-isofixom-1

Dôležité zhrnutie

  • Systém musí podporovať vaše auto (štandardné kotviace body na najzadnejších sedadlách).
  • Vaša autosedačka musí mať vo vybave systém Isofix (staršie modely ho nemajú).
  • Počítajte s tým, že autosedačka so systémom Isofix je ťažšia a miniete za ňu viac peňazí.
  • Autosedačku Isofix môžete používať aj vo vozidle, ktoré tento systém nepodporuje, autosedačka sa potom upevní trojbodovým bezpečnostným pásom vozidla.
  • Autosedačku Isofix môžete umiestniť aj na predné sedadlo, ale len ak vaše vozidlo umožňuje deaktiváciu airbagov.
  • Samotný názov Isofix pochádza z normy ISO (Medzinárodná organizácia pre normalizáciu) a FIX (fix, upevniť).

V prípade nejasností a ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať, či už prostredníctvom našej stránky alebo sociálnych sietí.