Lietanie počas tehotenstva - je to bezpečné? A na čo sa pripraviť?

Lietanie sa stalo pomerne bežnou súčasťou nášho života. Ak radi cestujete do vzdialených krajín, bez lietania sa nezaobídete. Ale čo ak ste tehotná? Mali by ste sa obávať? Ak je vaše tehotenstvo v poriadku, nemusíte sa lietania obávať. Mali by ste poznať niekoľko základných odporúčaní pre lietanie počas tehotenstva.

Ktoré mesiace sú najvhodnejšie na lietanie počas tehotenstva?

Najlepší čas na cestovanie je medzi 14. a 28. týždňom. Vtedy už máte za sebou prvý trimester; na druhej strane ešte nie ste v treťom, kedy môže hroziť predčasný pôrod. V 3. trimestri je lietanie povolené, má však niekoľko podmienok. Budete potrebovať potvrdenie od lekára. Ani to však nemusí zaručiť, že vám povolia vstup na palubu lietadla.

Vždy to závisí od konkrétnej leteckej spoločnosti, preto si podmienky radšej zistite vopred a neváhajte sa opýtať. Každá letecká spoločnosť má špecifické pravidlá o tom, v ktorých týždňoch tehotenstva vyžaduje špeciálne potvrdenie a kedy vám už nebude umožnený vstup na palubu.

lietanie-pocas-tehotenstva-vsetko-pre-mimino

Najdôležitejšie pokyny pre bezpečné lietanie počas tehotenstva

 • O cestovaní sa vždy poraďte so svojím lekárom. Ten na základe vášho zdravotného stavu posúdi, či ste pripravená na dlhú cestu.
 • Pri výbere destinácie sa pozrite najmä na to, či potrebujete špeciálne očkovanie.
 • Naplánujte si cestu tak, aby nezasahovala do termínov tehotenských testov a iných kontrol.
 • Majte so sebou všetky potrebné lekárske záznamy.
 • Skontrolujte si podmienky cestovného poistenia do zahraničia - zistite, či nepotrebujete nejaké špeciálne pripoistenie.
 • Nezabudnite na potrebné lieky a výživové doplnky.

Je detektor kovov nebezpečný?

Ak ste sa rozhodli letieť, nemusíte sa obávať kontroly. Mnohé tehotné ženy detektor kovov rešpektujú, ale dieťaťu neškodí.

"Je dobrým zvykom ponúknuť viditeľne tehotnej žene možnosť manuálnej palpačnej prehliadky automaticky alebo na jej žiadosť na začiatku tehotenstva namiesto prechádzania detektorom kovov alebo skenerom celého tela. Ide skôr o psychologický aspekt, keďže táto detekčná technika neohrozuje zdravie ženy ani plodu," vysvetľuje Marika Janoušková z pražského letiska.

Čo si môžete vziať so sebou do lietadla?

Matky potrebujú vitamíny a potravinové doplnky, najmä ak trpia nejakými komplikáciami. Každé letisko či prepravná spoločnosť má vlastné podmienky prepravy liekov a výživových doplnkov.

lietanie-pocas-tehotenstva-2-vsetko-pre-mimino

Ako je to na pražskom letisku?

"Z hľadiska prepravy liekov a výživových doplnkov neexistujú žiadne špeciálne obmedzenia, len tekuté, aerosólové a gélové formy podliehajú pri preprave v príručnej batožine detekčnej kontrole, rovnako ako ostatné tekutiny, aerosóly a gély. Rozdiel je v tom, že nie je obmedzený objem nádobiek na 100 ml (pre prípad, že by pacient počas letu potreboval väčšie množstvo) a lieky nemusia byť zabalené v takzvaných STEB obaloch (zapečatené obaly). Keďže pri kontrole úzko spolupracujeme s colnými orgánmi, ktorým postupujeme podozrivé prípady prepravy, cestujúcim odporúčame, aby mali k liekom priložené lekárske potvrdenie alebo aspoň príbalový leták. Zároveň odporúčame, aby sa lieky prepravovali v originálnom balení," vysvetľuje Janoušková.

Zvýhodnený vstup pre tehotné ženy?

Čakanie na let môže byť pre tehotné ženy obzvlášť nepríjemné. Tešíte sa, keď sa konečne otvorí brána a vy budete sedieť v lietadle? Zaujímalo nás, či majú tehotné ženy právo na prednostný nástup do lietadla. "Ak sa pozrieme na štandardné čakacie koridory pred bezpečnostnou kontrolou, tehotné ženy nemajú automaticky prednosť, ale ak sa žena necíti úplne komfortne, pracovníci bezpečnostnej kontroly sa ju pokúsia prednostne odbaviť alebo jej poskytnú inú adekvátnu pomoc," hovorí Marika Janoušková.

Tehotné ženy nemajú automaticky nárok na prednostný nástup do lietadla. Túto výsadu máte možnosť si u leteckej spoločnosti zakúpiť. Týka sa to však všetkých cestujúcich.

Ako si spríjemniť cestu lietadlom?

 • Dodržiavajte pitný režim.
 • Ak to situácia umožňuje, aspoň raz za pol hodiny sa prejdite. Môžete to zohľadniť pri výbere svojho sedadla. Sedadlo pri uličke predstavuje najlepšiu voľbu pre tehotné ženy.
 • Pohodlne sa oblečte.
 • Poraďte sa s lekárom, či môžete užívať lieky na zlepšenie krvného obehu, aby ste predišli opuchom nôh.
 • Vaše doklady by mali obsahovať tehotenskú knižku a tehotenský preukaz, najlepšie v angličtine.

V prípade nejasností a ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať, či už prostredníctvom našej stránky alebo sociálnych sietí.