Prechod z dojčenia na pitie z fľaše: ako na to?

Či už ste sa rozhodli prestať dojčiť, alebo sa snažíte naučiť svoje dieťa piť iné tekutiny z fľaše, tento proces nemusí byť vôbec jednoduchý. Pitie z fľaše je pre vaše bábätko nové a je potrebné si naň zvyknúť. Ako zabezpečíte čo najľahší prechod z dojčenia na pitie z fľaše?

prechod-z-dojcenia-na-pitie-z-flase-vsetko-pre-mimino

Ako naučiť dieťa piť z fľaše

Ak bolo vaše dieťa doteraz naučené piť len z prsníka, ponuka fľaše je preň veľkou novinkou. Nie každé dieťa túto zmenu prijme bez problémov. Môžeme im však v tomto procese pomôcť:

  • Vyberte fľašu vhodnú pre váš vek. Zatiaľ čo mladšie deti potrebujú dojčenskú fľašu s vhodným cumlíkom, u detí, ktoré už prijímajú pestrejšie kŕmenie, môžete začať hneď s vhodnými hrnčekmi na učenie.
  • Na tento veľký krok vyberte vhodné ročné obdobie a domáce prostredie.
  • Bábätko by malo byť zdravé, pokojné a vyspaté. Nevyberajte si obdobie prerezávania zúbkov, prechladnutia alebo iných ochorení.
  • Rovnako nie je dobré čakať, kým bude dieťa úplne hladné. Takýto malý človiečik je tiež vzrušivejší a menej otvorený zmenám, keď je hladný.
  • Jednoducho mu ponúknite novú fľašu, do ničoho ho nenúťte a nestrkajte mu ju do úst. Ak ju odstrčí a odmietne, odložte ju a ponúknite mu ju znova o niekoľko hodín.
  • Najlepší spôsob, ako naučiť dojčené dieťa na kŕmenie z fľaše, je začať tréning na známej tekutine, t. j. dať mu do nej materské mlieko. Ak už nie je k dispozícii, nevadí, zvoľte umelé mlieko alebo čaj. Teplotu tekutiny prispôsobte telesnej teplote, môžete skúsiť ohrievať cumlík. Ak podávate nové mlieko, môžete dieťa najskôr oboznámiť s jeho chuťou na lyžičke a potom ho ponúknuť cez fľašu.
  • Nezabudnite skontrolovať rýchlosť prietoku cez cumlík. Príliš rýchly prietok je pre dieťa spočiatku príliš veľký a nemusí ho byť schopné prehltnúť. Ak je rýchlosť prietoku príliš nízka, musí vynaložiť veľké úsilie, čo ho zbytočne vyčerpáva.

Ako dlho môže trvať učenie?

Každé dieťa sa učí nové veci svojím vlastným tempom. Zatiaľ čo niektoré deti sa z novej fľaše rady napijú hneď, ako im ju ponúknete, iným to môže trvať dlhšie. Aj pri tomto procese učenia buďte trpezliví a pokojní. Kľúčom je opakované, nenásilné ponúkanie a skúšanie. Skôr či neskôr to zvládne.

prechod-z-dojcenia-na-pitie-z-flase-2-vsetko-pre-mimino

Stojí za to, aby otec alebo iný člen rodiny skúsil dieťa najprv nakŕmiť novým spôsobom. Niektoré deti skôr prijmú fľašu, ak mama nie je nablízku.

Výhody kŕmenia z fľaše

Materské mlieko je najlepšou stravou pre dieťa, ktoré ešte neprijíma umelé mlieko. Nie každá matka však môže alebo chce dojčiť, v takom prípade je dojčenská fľaša nevyhnutnosťou. Napriek tomu má kŕmenie z fľaše svoje nesporné výhody aj pre dojčené deti.

Dieťa sa stáva nezávislejším od matky a zároveň ho môže kŕmiť niekto iný. To vám dáva väčšiu slobodu venovať sa koníčkom a povinnostiam mimo domu bez obáv, či sa vrátite domov včas, aby ste nakŕmili svoje dieťa. Samozrejme, nevylučuje to možnosť podávať mu vopred odsaté materské mlieko prostredníctvom dojčenskej fľaše.

Rozširuje to tiež možnosti jeho príjmu tekutín o vodu, čaj alebo umelé mlieko. Ak už bábätko prijíma príkrmy, nemusí už stačiť piť len materské mlieko, ale do pitného režimu by sa mali postupne pridávať aj iné tekutiny. Platí to najmä v horúcich letných mesiacoch.

Výber správnej fľaše a praktických pomôcok

Ak potrebujete novorodenca alebo dieťa mladšie ako 6 mesiacov naučiť na fľašu, musíte vybrať vhodnú dojčenskú fľašu s vhodným cumlíkom. Veľkosť fľaše a cumlíka vyberajte samostatne. Ak hľadáte dojčenskú fľašu už pre novorodenca, hľadajte označenie 0m+ alebo ju nájdete v novorodeneckých štartovacích súpravách.

prechod-z-dojcenia-na-pitie-z-flase-3-vsetko-pre-mimino

Pokiaľ ide o fľašu, najprv si vyberte materiál, ktorý preferujete. Sklenená dojčenská fľaša sa o niečo ľahšie umýva. Ak sa rozhodnete pre plastovú fľašu, uistite sa, že neobsahuje BPA. Jej veľkou výhodou však je, že nehrozí riziko rozbitia.

Cumlík fľaše vyberajte podľa sily prietoku, pričom nižšie číslo znamená slabší prietok. Čím je dieťa staršie, tým silnejší prietok môžeme zvoliť. Kvalitné cumlíky na fľaše sú navrhnuté tak, aby dieťaťu pripomínali sanie z prsníka a majú antikolikový dizajn. To zabraňuje dieťaťu prehĺtať príliš veľa vzduchu a znižuje riziko vzniku dojčenskej koliky.

Bábätká, ktoré už jedia iné potraviny, budú pravdepodobne schopné piť aj z fľaše s náustkom, z netečúceho pohára, z učiacich sa pohárov alebo fliaš alebo priamo z dojčenských pohárov. Ak sa v tomto veku snažíte naučiť svoje dieťa piť z fľaše, môžete vynechať dojčenskú fľašu a hneď ponúknuť jednu z týchto možností.

V prípade nejasností a ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať, či už prostredníctvom našej stránky alebo sociálnych sietí.