Základná výbava pre škôlkárov

Nástup do materskej školy je pre každé dieťa veľkou zmenou. Niektoré deti sa na ňu tešia, iné by radšej boli stále doma s mamou. Väčšina detí sa škôlke z rôznych dôvodov nevyhne a je na rodičoch, aby sa dieťa cítilo čo najpohodlnejšie, čo sa prenesie na celú rodinu. Aká je teda základná výbava pre škôlkarov a čo by v nej nemalo chýbať?

Základná výbava pre škôlkarov - každá materská škola má svoj vlastný zoznam vecí

Existujú určité "povinné" veci, ktoré škôlka vyžaduje od rodičov. Spravidla to bývajú rôzne toaletné potreby, mydlo, vlhčené obrúsky, toaletný papier a podobne. Tieto predmety slúžia všetkým deťom, napriek tomu je dobré investovať do kvality a nekupovať zbytočne parfumované verzie, ktoré môžu dráždiť detskú pokožku a dýchacie cesty. Ak si vyberiete varianty označené slovom sensitive, určite neurobíte chybu.

Oblečenie do detskej izby, na hranie a spanie

K ďalšej výbave vášho dieťatka patrí množstvo oblečenia. Na cestu do škôlky, na hranie v interiéri, na záhradu alebo prechádzky, na spanie. Na prezliekanie, keď sa poleje alebo keď nestihne ísť na toaletu. Ak si myslíte, že vaše dieťatko by mohlo mať problémy práve s chodením na toaletu, pozrite sa po tréningových nohaviciach. Sú to klasické nohavičky a slipy v strihu, ale majú absorpčnú vrstvu, ktorá dokáže zadržať určitý objem tekutiny. Určite nenahradia plienku, ale môžu zabrániť mokrému kakaniu, ak je dieťa ponorené do hry alebo sa ešte v škôlke dobre neorientuje.

zakladna-vybava-pre-skolkarov-oblecenie

Nemalo by vadiť, že sa zašpinia

Ďalšou pomôckou pre mamičky sú tričká s potlačou. Farebný obrázok sa ľahko zmyje z farieb a zvyškov obeda. Dodáva sa aj s ochranným obalom na výtvarné aktivity. Škôlky ich zvyčajne nevyžadujú, ale ušetrí vám starosti s praním a vaše dieťa si už nebude musieť v škôlke prebaľovať náhradné oblečenie.

Vyberte si kvalitné tepláky a legíny

Tepláky dostanú počas aktivít v škôlke najviac zabrať. Podlahy v triedach majú často koberce určené na väčšiu záťaž, ktoré majú drsnejší povrch. A keďže sa deti pri hre plazia po kolenách, v nohaviciach sa im vytvára jedna diera za druhou. Preto vyberajte pevnejšie, ale dostatočne pohodlné materiály, ktoré vydržia. Ideálne sú aj tepláky alebo legíny s aplikáciami alebo nažehľovacími záplatami na kolenách.

Topánky

Ďalšou položkou na zozname nevyhnutných vecí sú topánky. Pohodlné papučky, ktoré si dieťa môže ľahko obuť samo, najlepšie na suchý zips alebo nazúvacie. Pevná obuv na vonkajšie aktivity a určite aj gumáky. Dnes môžete dostať ľahko obuv, mäkké a pohodlné modely, ktoré navyše hýria farbami a obľúbenými rozprávkovými motívmi. A niektoré sa dokonca blyštia, zatiaľ čo iné majú teplú stielku na chladnejšie dni.

Žiadne zlé počasie, len zlé oblečenie

Na pobyt vonku na chladnejšie alebo daždivé obdobie si zaobstarajte oblečenie z nejakého nepremokavého materiálu. Najbežnejší je softshell, ktorý sa vyrába v rôznych variantoch v závislosti od ročného obdobia. Na jar a jeseň tak môžete vybrať nohavice a bundy, v ktorých vášmu dieťaťu nebude teplo, ako aj zateplené varianty, ktoré ho v zime udržia v teple. Sú užitočné, keď prší, aby sa deti mohli neobmedzene hrať na mokrej tráve a neprechladli. Medzi obľúbené patrí aj pogumovaná výbava do dažďa, ktorá nahrádza pláštenku a je oveľa praktickejšia. Tie sú k dispozícii aj v zateplených verziách.

zakladna-vybava-pre-skolkarov-oblecenie-do-dazda

Obľúbené pyžamá a krásne posteľné prádlo urobia z prespávania v škôlke oveľa príjemnejší zážitok.

Pre niektoré deti je najmenej obľúbenou časťou dňa v škôlke spánok po obede. Môžete im ho spríjemniť výberom krásnej posteľnej bielizne a pohodlného pyžama. V škôlkach býva pomerne teplo, preto vyberajte posteľnú bielizeň z prírodných materiálov, ako je ľan alebo bavlna. Vaše dieťa sa tak nebude zbytočne potiť. Obľúbené pyžamo a, samozrejme, plyšová hračka urobia zo spania v škôlke oveľa príjemnejší zážitok.

Hrnček na pitie, písacie potreby...

Niekde bude dieťa ešte potrebovať vlastný hrnček a písacie potreby. Ak si nie ste istí, aké pastelky alebo lepidlo kúpiť, nebojte sa opýtať učiteliek. V obchodoch je široká ponuka pasteliek a ich kvalita sa veľmi líši. Bola by škoda, keby sa pastelky vášho dieťaťa neustále lámali alebo mali mdlé farby.

Nezabudnite všetko podpísať

Základná výbava pre škôlkarov musí byť riadne označená menom a značkou vášho dieťaťa. Našťastie dnes už nemusíte nič vyšívať, existujú oveľa sofistikovanejšie spôsoby, ako to urobiť. Môžete použiť permanentnú fixku na topánky, pastelky, hrnček, lepidlo a podobne. Takéto označovanie oblečenia je pomerne zdĺhavé. Samolepiace textilné etikety vám ten proces uľahčia. Objednáte si ich, nalepíte, vyperiete a držia. Nie navždy, ale na niekoľko mesiacov. Trvalejšou verziou etikety je pečiatka. Vydržia niekoľko desiatok praní a vďaka možnosti doplniť atrament vám určite vydržia počas celých rokov v škôlke.

Prajeme vám a vašim deťom príjemný vstup do novej etapy života a len pozitívne zážitky!

V prípade nejasností a ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať, či už prostredníctvom našej stránky alebo sociálnych sietí.