Ako správne merať teplotu dieťaťa?

U novorodencov a malých detí môže zvýšená teplota už znamenať vážny zdravotný problém. Na posúdenie stavu potrebuje lekár poznať jej presnú hodnotu. Ako správne merať teplotu dieťaťa a aký detský teplomer vybrať?

Aká telesná teplota je u dojčiat ešte normálna?

Normálne hodnoty telesnej teploty jemne kolíšu v závislosti od veku, pohlavia, dennej doby, fyzickej aktivity alebo iných faktorov. Okrem toho sa namerané hodnoty líšia podľa miesta na tele, kde sa merajú. Najvyššia teplota sa dosahuje vo vnútri tela a táto teplota postupne klesá smerom von. Preto sa teplota nameraná v podpazuší líši od teploty nameranej v konečníku až o 0,5 °C. Táto hodnota sa neodčítava len u novorodencov.

ako-spravne-merat-teplotu-dietata-vsetko-pre-mimino

Normálne hodnoty telesnej teploty u detí do 12 mesiacov:

  • Teplota v podpazuší: do 37,5 °C.
  • Teplota v podpazuší: do 37 °C.


Vyššie hodnoty sa označujú ako horúčka; teploty nad 38 °C sa už považujú za horúčku u dieťaťa. V prvých dvoch mesiacoch života musí každé dieťa s horúčkou čo najskôr vyšetriť lekár, pretože takéto malé deti sú vystavené vyššiemu riziku závažných bakteriálnych infekcií. Aj pri život ohrozujúcich infekciách nemusia mať takto malé deti výrazné príznaky alebo veľmi vysokú horúčku.

Ako správne merať teplotu dieťaťa?

Pediatri odporúčajú rektálne meranie, t. j. meranie digitálnym teplomerom v konečníku, ako základný spôsob merania teploty u detí do jedného roka. Podľa Americkej pediatrickej akadémie je u novorodencov vhodnejšie meranie teploty v podpazuší. Dôvodom je veľmi malé riziko poškodenia konečníka.

Bezkontaktné meranie na čele alebo v uchu odporúčajú lekári používať skôr ako orientačné, napríklad počas spánku. Takéto merania teploty u detí nie sú vždy úplne presné. Ak bezkontaktné meranie ukáže zvýšenú teplotu alebo dokonca horúčku, zmerajte dieťaťu teplotu znova pomocou štandardného digitálneho detského teplomera, a to buď v konečníku alebo v podpazuší.

Môžete mať najlepší teplomer na svete, ale ak ho nepoužívate správne, môže ukazovať nesprávne hodnoty. Meranie telesnej teploty sa jemne líši v závislosti od oblasti, kde teplotu meriate. Pozrite si odporúčania pre správne meranie:

Správny spôsob merania rektálnej teploty

Na meranie rektálnej teploty budete potrebovať digitálny teplomer s ohybnou špičkou. Sklenený teplomer sa neodporúča z dôvodu možného poranenia. Dieťaťu predsa nevysvetlíte, čo sa deje, môže protestovať a v nevhodnej chvíli sa prudko pohnúť.

Pred meraním teploty naneste na špičku teplomera vazelínu alebo krém, ktorý bežne používate pri prebaľovaní dieťaťa, a teplomer zapnite. Zdvihnite nožičky dieťaťa až k brušku a jemne veďte teplomer. Krém vám to uľahčí a odporúčaná hĺbka je približne dva centimetre pre bábätko, o niečo menej pre novorodenca. Teplomer nikdy nezasúvajte násilím. Počkajte, kým sa ozve zvukový signál, čo trvá približne 20 až 30 sekúnd. Potom vykonajte meranie.

Po použití teplomer umyte podľa návodu alebo ho vydezinfikujte minimálne 60 % alkoholom. Takto nameraná teplota je presná, ale pri odovzdávaní hodnoty lekárovi buď upozornite, že sa meria v konečníku, alebo ak vaše dieťa už nie je novorodenec, pred nadiktovaním odčítajte 0,5 °C.

Správny postup merania teploty v podpazuší

Meranie teploty v podpazuší je najjednoduchšia a najčastejšie používaná metóda merania teploty v našich končinách. No o niečo menej presná ako rektálne meranie. Pred meraním je dôležité skontrolovať, či je podpazušie suché. Teplomer vložte dieťaťu tak, aby sa hrot teplomera dotýkal pokožky dieťaťa, nie jeho oblečenia.

ako-spravne-merat-teplotu-dietata-2-vsetko-pre-mimino

Teplomer držte v podpazuší a skontrolujte, či je počas celého merania na mieste. V návode na používanie teplomera sa dozviete, či môžete teplotu merať ihneď po zaznení signálu, alebo musíte počkať dlhšie.

Postup merania teploty na čele alebo v uchu

Pri meraní infračerveným bezkontaktným teplomerom musíte presne dodržiavať jeho pokyny, inak nemusíte získať správne výsledky. Tieto teplomery sa používajú ako orientačné, a ak ukazujú zvýšenú hodnotu, mali by ste zmerať teplotu bežným digitálnym teplomerom.

ako-spravne-merat-teplotu-dietata-3-vsetko-pre-mimino

Správny postup merania teploty v ústach

Meranie teploty v ústach sa u tak malých detí neodporúča.

Aký typ detského teplomera si mám vybrať?

Mať doma teplomer je pre malé dieťa nevyhnutnosťou. Pripravte si ho ešte pred narodením dieťaťa, pretože ho budete potrebovať už pri novorodencovi. Ako však vybrať ideálny teplomer pre vaše dieťa?

V prvých rokoch života vášho bábätka budete teplotu väčšinou merať v konečníku. Určite sa nezaobídete bez kvalitného digitálneho teplomera s ohybnou špičkou. Je to jeden z najpresnejších a cenovo najdostupnejších teplomerov. Môžete si vybrať z viacerých značiek, napríklad Babyone, alebo ho môžete zakúpiť ako súčasť súpravy Philips AVENT. Tieto teplomery môžete použiť na meranie v konečníku, podpazuší alebo v ústach. Po každom použití by ste ich mali vydezinfikovať alebo umyť podľa návodu.

Po bezkontaktnom teplomere siahnite, ak chcete dieťaťu zmerať teplotu rýchlo, jednoducho alebo počas spánku. Ich nevýhodou je, že nie sú také presné ako digitálne teplomery s ohybnou špičkou a používajú sa na orientačné meranie teploty. Pred použitím si vždy prečítajte priložený návod, pretože na dosiahnutie správneho výsledku musíte dodržať odporúčaný postup merania. Bezkontaktné teplomery sa používajú na meranie na čele alebo v uchu.

V prípade nejasností a ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať, či už prostredníctvom našej stránky alebo sociálnych sietí.